dreams come truth

Temat: Ktos powinien za to beknac
powołać do życia takiej instytucji jak straż miejska skoro Gubin na to stać to czemu my nie możemy mieć. Zawsze to by było bezpieczniej jednak troszkę
Źródło: krosno.odrz.pl/viewtopic.php?t=306Temat: Genesis dla WOŚP
A oto pierwsze wyniki zbiórek:

_________________

Do godz. 18.00 na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było ponad 5 mln 800 tys. zł.


Jednodniowe stanowisko szefa łódzkiej policji, czterotonowa wieża ze sprasowanych wraków samochodów, płyta z piosenką wykonywaną przez posła Andrzeja Pęczaka i stroje przeciwatomowe - to tylko niektóre z pozycji wystawionych na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w ramach trwającego w niedzielę XIII Finału.

W całej Polsce kwestuje 120 tys. wolontariuszy. Pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii. WOŚP wesprze też ofiary kataklizmu w Azji Południowo-Wschodniej.

W Łodzi tradycyjnie już w Orkiestrze "grają" znani polscy rajdowcy i ich maszyny. Każdy, kto wygra licytację, może usiąść na prawym fotelu rajdowego auta i wyruszyć na przejażdżkę z mistrzem aleją Piłsudskiego w centrum miasta. Wśród 1300 kwestujących na łódzkich ulicach można spotkać m.in. najsilniejszego człowieka świata Mariusza Pudzianowskiego.

W Łodzi można kupić na licytacji m.in. płytę z piosenką wykonywaną przez aresztowanego posła Andrzeja Pęczaka (Pęczak pięć lat temu podczas Finału WOŚP śpiewał piosenkę z filmu "Czterej pancerni i pies" - PAP) oraz wizytówkę posła z odręcznie dopisanym numerem telefonu komórkowego. Atrakcją licytacji są też m.in. plakat z filmu "Alexander" z autografem reżysera Oliviera Stone'a oraz jednodniowe stanowisko szefa łódzkiej policji.

11-metrową, ważącą ok. 4 ton rzeźbę z kilku sprasowanych wraków samochodów można licytować w Tychach. Autorem dzieła, kształtem przypominającego ludzką postać z wyciągniętymi rękami, jest gliwicki artysta Jan Śliwka. Rzeźba powstała z dwóch starych maluchów, trzech dużych fiatów i poloneza.

Hitem legnickich aukcji jest "Karnet na noc w radiowozie", czyli udział w specjalnym patrolowaniu ulic miasta. Został sprzedany za 260 zł. W Legnicy atrakcją są też placki ziemniaczane smażone na tutejszym rynku. Do ich zakupu zachęcają lokalne VIP-y, a dochód ze sprzedaży zasili konto WOŚP.

Most w Ostródzie i rejs największym żaglowcem Chopin pływającym po mazurskich jeziorach - to największe atrakcje licytacji na Warmii i Mazurach. W Olsztynie na licytacji kupić można pas karate byłego premiera Leszka Millera. W Ostródzie finałowi WOŚP towarzyszy próba pobicia rekordu Guinessa w bębnieniu na największym bębnie świata. Na instrumencie mającym średnicę 10 metrów i ważącym 10 ton wszyscy chętni mogą wybijać przez 13 godzin rytm gorących orkiestrowych serc.

Wielka Orkiestra gra także pod ziemią - po raz pierwszy wolontariusze zbierają datki wśród zwiedzających podziemną trasę turystyczną w Kopalni Soli w Wieliczce. Wieczorem podczas koncertu na Rynku Głównym w Krakowie zostanie zlicytowany szczególny dar wielickich górników dla WOŚP - serca wykonane z soli i ozdobione solnymi kryształami.

Orkiestra najgłośniej w Trójmieście gra na gdyńskim Skwerze Kościuszki. Od przedpołudnia występują tam zespoły rockowe i szantowe. Z Basenu Prezydenta wyłowiono dar od króla mórz Neptuna - bryłkę bursztynu wraz z listem, przeznaczoną na licytację. Licytowany jest także godzinny lot balonem dla dwóch osób, z gdyńskiego Parku Rady Europy na Kaszuby. W Gdańsku, by wesprzeć Orkiestrę zbierane są nie tylko pieniądze, lecz także krew. Pod licytacyjny młotek trafią także stroje przeciwatomowe z magazynów obrony cywilnej.

Na okręt muzeum ORP Błyskawica biletem wstępu jest w niedzielę datek na WOŚP. Niszczyciel da też znak, zapalając czerwone szczytówki, wszystkim jednostkom w gdyńskim porcie, aby te przygotowały się do akcji "światełko do nieba".

Wśród wystawionych na aukcję w Poznaniu przedmiotów jest m.in. kamień rzucony przez kibiców Legii w stronę piłkarzy Lecha po tym, jak "Kolejorz" zdobył Puchar Polski w 2004 roku.

Największą tegoroczną atrakcją licytacji WOŚP na Dolnym Śląsku jest przegubowy tramwaj. 18-metrowej długości tramwaj, który na kilka dni przed XIII Finałem został wycofany z użytku, WOŚP otrzymała od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Tramwaj ma 34 lata i przejechał tyle kilometrów, ile odpowiada 40 okrążeniom kuli ziemskiej.

Kwesty dotarły także na polskie granice. Młodzież, nad którą czuwa lubuska Straż Graniczna, zbiera pieniądze na przejściach granicznych m.in. w Świecku i Olszynie, a także we wszystkich granicznych miastach: Słubicach, Gubinie, Kostrzynie nad Odrą. Na terminalu granicznym w Kołbaskowie od rana kwestują funkcjonariusze służby kandydackiej Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej.

WOŚP gra również w górskich schroniskach PTTK na Hali Krupowej i Luboniu Wielkim w Małopolsce. "Spacer dla przyjemności - wsparcie dla Orkiestry" - tak mówią o idei akcji gospodarze obydwu schronisk, w których wyłożono skarbonki z serduszkami.

W Radomiu zlicytowano już m.in. prezenty od polityków - po 150 zł. zapłacili nabywcy pióra eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka i krawata Samoobrony od posłanki tej partii Wandy Łyżwińskiej.

Jak poinformowała PAP policja, XIII Finał przebiega raczej spokojnie, odnotowano kilkanaście drobnych incydentów m.in. kilku pijanych wolontariuszy WOŚP oraz kwestujący nie posiadający do tego uprawnień. Doszło także do kilkunastu pojedynczych napadów na kwestujących i kradzieży puszek z datkami, m.in. w Lublinie, Poznaniu, Gorzowie Wlkp., Ostrołęce, Katowicach, Starachowicach, Darłowie (Zachodniopomorskie).

Rzeczniczka Komendanta Głównego Policji, młodszy insp. Alicja Hytrek poinformowała PAP, że policja współpracuje ze wszystkimi służbami i czuwa nad bezpieczeństwem wolontariuszy.

Jerzy Owsiak poinformował na konferencji prasowej, że prawnicy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpią przeciwko Telewizji Trwam w związku z nieprawdziwym wizerunkiem WOŚP, jaki zdaniem fundacji, pokazuje stacja.

Jego zdaniem, TV Trwam dopuszcza się manipulacji pokazując na swojej antenie zmontowany materiał, w którym najpierw pojawia się zdjęcie dziecka zbierającego w deszczu pieniądze do puszki WOŚP, a następnie widać obrazek z "golasem na Woodstock", co miałoby oznaczać, że całe pieniądze zebrane podczas finałów przeznaczane są na organizowanie rockowego koncertu.
Źródło: genesis.net.pl/index.php?showtopic=48754