dreams come truth

Temat: wolota
Cytat:
co myslisz o mapie drogowej 2010? Jestem do niej nastawiony dość sceptycznie.
Większość zmian mi się nie podoba. Szczególnie eliksiry... Nie podoba mi się również limit plecaka. Dziwnym punktem Mapy jest Pieniądze i szczęście.. Już teraz rzadko coś znajduję :P
Kusząco brzmią nowe prace i elementy stroju, których do tej pory brakowało (spodnie, paski).
Nic więcej nie powiem, bo nie wiem :D
Cytat:
Nie wiem, dlaczego wszystkich o to pytam, ale:
Gdzie wolałbyś żyć:starożytny Rzym, starożytna Grecja, starożytny Egipt, czy starożytna Macedonia?
Jaką epokę uważasz za najlepszą?
Starożytna Grecja :P A co do pytania, która jest najlepsza... Nie mogę się tutaj wypowiedzieć, ponieważ historia nie jest moją ulubioną dziedziną nauki ;) Po prostu nie wiem :D
Źródło: forum.the-west.pl/showthread.php?t=32283Temat: ALEKSANDER
Dopiero teraz napiszę moje zdanie o Aleksandrze. Chciałem zrobić to wcześniej, ale sesja i brak internetu w miejscu, gdzie studiuję ''wyrzuciły'' mnie z forum :wink:

Nowy film Stone'a nie jest wart ani nazwiska twórcy, ani tych 170 minut potrzebnych na jego obejżenie. Aleksander jest przede wszystkim zbyt długi, rozwlekły do granic możliwości, monotonny. Nie wzbudza żadnych emocji, a przez to nie ciekawi. Prawdziwą sztuką jest, mając do dyspozycji tak barwny życiorys władcy, zrobić tak nudny film! Oprócz tego, że jest przegadany, bardzo nie spodobał mi się sposób narracji. Film jest zlepkiem scen wyjętych z kontekstu, przy czym niechronologicznych, co dla mnie jest minusem, że hej!

Jedynym plusem tego obrazu jest aktorstwo, zwłaszcza Farella i Kilmera.
Jeszcze spodobała mi się muzyka :)

Wątek miłości (o którym wszędzie tak trąbiono) między Aleksandrem a Hefajstionem został potraktowany tak płytko i pobocznie, że dziwią mnie wszystkie dyskusje na ten temat. Zwaszcza dziwią mnie głosy zbulwersowanych tą sprawą osób... Nie warto się tym zajmować.

Od razu widać, że nad filmem pracowali amerykańscy 'specjaliści' od starożytności. Trudno zliczyć liczbę takich bzdur takich jak np. latarnia morska w Aleksandrii stojąca sobie pięknie za Ptolomeusza, mozaikowa mapa świata Ptolomeusza Klaudiusza z II w.n.e. w filmie pojawiająca się kilka wieków wcześniej, kompletny idiotyzm w ukazaniu armii macedońskiej i perskiej w bitwie pod Gaugamelą czy spotkanie Aleksandra z rodziną Dariusza w Babilonie... Mam już serdecznie dosyć niekompetencji i nieprofesjonalizmu autorów takich filmów, przy których podobno pracowały całe zastępy znawców, historyków itp. Naginanie prostych faktów historycznych jest w porządku tylko wtedy, kiedy służy to celom artystycznym (jak np. w Gladiatorze Scotta), w innym wypadku robi się tylko ludziom wodę z mózgu.

Bitwa pod Gaugamelą... największe chyba moje rozczarowanie w tym filmie. Największe zwycięstwo Aleksandra i jedno z najważniejszych w starożytności zostało przedstawione jako jeden wielki chaos. Na ekranie w ogóle nie widać co się dzieje, gdzie i dlaczego. Armia perska została ukazana jak jakaś dzicz, w ogóle nie przygotowana do walki: jednostki wymieszane ze sobą, rydwany w szeregach... przy tak przedstawionej organizacji wojska, odniosłem wrażenie, że zwycięstwo nad armią Dariusza mógłby odnieść każdy średnio rozgarnięty dowódca. Z drugiej strony mamy armię Aleksandra; pozbawioną łucznictwa (albo jestem ślepy, albo przespałem ten moment, albo rzeczywiście w filmie łuczników mieli tylko Persowie :D ) i obwodów taktycznych. Obwodów, które były najważniejszą częścia tej zwycięskiej armii i z których wieki później czerpali Sobieski czy Napoleon, w filmie w ogóle nie występują :neutral:
Źródło: film.pl/forum/viewtopic.php?t=401


Temat: Hellada Universalis- starożytność mod
Tak sobie, ludzie, siedzę i myślę- "Ciekawe, czy jest jakiś sensowny mod do EU2 na temat starożytności, konkretnie- starożytnej Grecji?". Nie ukrywam, iż kontemplację moją stymuluje lektura Tukidydesa, a jak wiadomo- literatura pobudza wyobraźnię.
Chodzi mi właśnie o to konkretne uniwersum- basen Morza Śródziemnego oraz półwysep bałkański w dobie tyranii Aten po najazdach Persów. Ciekaw jestem czy istnieje coś w tym guście, jeśli jest ktoś, kto może się wiedzą o takowym modzie podzielić, to byłbym zoobowiązany.
W wypadku jednak, jeśli mod taki nie istnieje (lub jest on IR:D- serdecznie dziękuję z góry za takie polecenie, bowiem nie o to chodzi)- uważam, że miłą Bogą by było sprawą gdyby powstał. I tu zaczyna się meritum mojego posta- albowiem trochę myślałem na realizacją tego projektu, i dochodzę do wniosku, że mieści się to w granicach zdrowego rozsądku, ale (bo zawsze jest jakieś :ale:){powtórzę, aby podkreślić wagę tego słowa} ALE: pod jednym warunkiem- wymagałby on -<NOWEJ MAPY>- i tu się zaczynają schody, ponieważ ani ja, ani nikt mi znany nie opanował trudnej sztuki produkcji map radykalnie różnych od tych z wersji podstawowej. Ponieważ życie nauczyło mnie, że ludzka wola jest niczym względem wyroków Boskich, i może być, że istnienie tego moda kolidowałoby z Jego wolą, więc pytam się kolegów użytkowników- POMOŻECIE?
Myślałem długo nad założeniami takowego moda, a ponieważ nikt mnie o to nie pytał, to się nimi podzielę: otóż gra miałaby się zaczynać zaraz po zwycięstwie Związku Helleńskiego nad Medami- i ustanowieniu hegemonii Aten w Helladzie. Nowa mapa umożliwiłaby realne odzwierciedlenie sytuacji geopolitycznej w tym, rejonie świata (m.in. na samym Peloponezie przewiduję ok. kilkunastu prowincji), umożliwiałoby to grę poszczególnymi polis- oprócz Aten czy Sparty- np. Koryntem, Argos, Megarą, Tebami, Syrakuzami; i krajami nie greckimi: Persją, Macedonią, Kartaginą etc.Zamiast podziału wojsk na piechotę, jazdę i altylerię, proponowałbym po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacjach cech- podział na lekką piechotę(peltastów), ciężką (hoplitów) i jazdę. Zamiast religii uważam, że ich obowiązki mogŁyby pełnić Ustroje: Demokracja, Oligarchia, DespotyzmTyrania, Monarchia lub Republika.
Nie chce mi się więcej rozpisywać, szczególnie, że z własnego doświadczenia znam proces produkcji modów, mogę dodać, że nie są to doświadczenia miłe. Nie znam się na modowaniu, jednak myślę, że potrafiłbym swoją wiedzę historyczną przekształcić na potrzeby interfejsu gry. Mam jednak nadzieję, że chociaż zaciekawi was ten pomysł i zmusi do refleksi. W innym razie, szkoda i mojego, i waszego czasu.

Apollinie!! gdyie ja to umiescilem!!! prosze administracje o przeniesienie tego topica do inne mody.
ok
sER
Źródło: eufi.org/showthread.php?t=17045


Temat: Imperium Romanum ( 218 p.n.e.- 180 r.n.e.) - Mod

Tez go sciagnalem i szczerze mowiac to on wlasnie mnie natchnal zeby sprobowac zrobic tego moda.
Jak ktorys z kumpli kupi lub dostane zastrzyk gotowki to zagram :lol:
Pare lat temu w liceum pani od polskiego tez mnie nak opieprzala :oops:
Zmienione!
Quendi pomocy!!!
Tez swego czasu interesowalem sie tym topiciem a nawet przeslalem eventy dla Rzymu Scooby Doomowi wiec zobaczymy jak bedzie

Narazie przeczytalem dobra historie starozytnego Rzymu ale zamierzam pogrzebac w ksiazkach
Nazwy miast pozmienialem na rzymskie, nazw prowincji nie umiem zmienic a nazwy panstw sa rowniez zmienione.
To juz jest dla mnie jak nauka fizyki / jestem humanistą/ :lol:

A tak w ogole to czy ktos chce moze pomoc przy eventach dla np. panstw hellenistychnych :?:

Zmienilem rowniez grafiki religii oraz surowcow.
Czekam na uwagi i komentarze!

Rzym
Kartagina
Egipt Ptolemeuszów
Holandia
Królestwo Partów
Baktria
Królestwo Magadha
Hiszpania
Sakowie
Królestwo Armenii
Macedonia
Mauretania
Numidia
Nabataea
Syrakuzy
Królestwo Epiru
Kusz
Związek Etolski
Związek Achajski
Delos
Knossos
Rodos
Królestwo Bosporańskie
Pergamon
Bitynia
Galacja
Królestwo Pontu
Cylicja
Tracja
Kolchida
Luzytanowie
Dakowie
Venetii
Liguria
Massilla
Celtiberowie
Arabia
Helveci
Viviscii
Pictones
Venetes
Caletes
Santones
Carnutes
Arvernes
Allobroges
Aeduens
Sequones
Remowie
Trevires
Bataves
Noricum
Panonia
Cheruskowie
Marcomanni
Teutoni
Tarraco
Hibernia
Piktowie
Domnonii
Icenii
Cornovii
Brigantes
Kapadocja
Judea
Państwo Selecydów
odaje rowniez liste wszystkich panstw ktore umiescilem w modzie o kruca , skąd ty wzięłeś grafiki religii :shock:

acha , i mam pytanie - czy w tym mozie będzie inna mapa ?

( ps. - chwilowo przerwana praca - strata źródeł monarszych ( o cesarzach ) :x :( )
Źródło: eufi.org/showthread.php?t=10407


Temat: Największe, najciekawsze oblężenia doby antyku
Wojny starożytnych, oprócz bitew, to zarazem wielka liczba oblężeń. Które były najciekawsze z punktu widzenia wojskowości i skutków dla oblężonych i oblegających? Oto kilka przykładów.

Syrakuzy 415-413r. p.n.e. - największe w dotychczasowej historii Greków (poza Troją ), długie i nieudane oblężenie, Ateńczycy zaskoczyli Syrakuzańczyków akurat podczas obchodów jakiegoś święta, jednak ateńscy wodzowie nie potrafili wykorzystać tej okazji. Oblężenie przerodziło się w długotrwałe walki pozycjne na umocnieniach ateńskch i kontraumocnieniach budowanych przez Sycylijczyków. Ostatecznie po przegranej bitwie morskiej Ateńczycy kapitulują, oblężenie okazało się ich największą klęską, utracili około 50 000 ludzi, kilkaset okrętów i statków.

Tyr 332r. p.n.e. - po około półrocznej budowie grobli do tego miasta na wyspie, wojska Aleksandra wiekiego przypuszczają zmasowany szturm na wodzie i lądzie. Używano tu wielu ciekawych przyrzadw oblężniczych min. połączonych galer. Maskara mieszkańców okazała się na tyle skuteczna, że Macedończyk nie miał jużwiększych problemów ze zdobywaniem miast na wybrzeżu.

Rodos 305-304r. p.n.e. - długie i nieudane oblężenie miasta na wyspie przez siły Demtriusza Poliorketesa. Również używa wielu najnowszych zdobyczy techniki oblężniczej czasów hellenistycznych Pogardliwy przydomek (poliorketes - pogromca miast) władca Macedonii uzyskał właśnie od Rodyjczyków po odstapieniu spod wyspy...

Syrakuzy 213- 212r. p.n.e. - rzymski atak został powstrzymany przy użyciu ogromenj ilości machin miotających, jednak znani z uporu wobez wroga Rzymianie ostatecznie po długim oblężeniu wdarli się do miasta, czego efektem było zajęcie bardzo ważnego punktu na mapie drugiej wojny punickiej, masakra Greków, zdobycie wielu dzieł sztuki, no i śmierć Archimedesa.

Kartagina 149-146r. p.n.e. - Punijczycy wybrali śmierć od niewoli, zastanawia ogromna nienawiść kolejnych pokoleń rzymskich do tej republiki,a może jej handlowego bogactwa? Przecież minęło juz 50 lat od zakończenia konfliktu. To tak jakby nagle teraz wypomniano Niemcom wszystkie zbrodnie dokonane przez nich w całej Europie, obdarto ze wszystkich dóbr, podzielono i znisczono Miasto zrównano z ziemią i na zawsze wymazano Kartaginę z uczestnictwa w dalszej historii.

Alezja 52r. p.n.e. - ogromne starcie na przestrzeni wielu kilometrów kwadratowych. Wielokilometrowe umocnienia rzymskie skutecznie powstrzymały pomoc zorganizowaną Wercyngetoryksowi. Zastanawia stosunkowo szybka kapitulacja Cetów w oppidum, widoczny upadek ich morali i brak ostatecznej próby ucieczki. Jednak ogrom prac inżynieryjnych podjętych przez legiony budzi zrozumiały respekt i uznanie.

Jerozolima 70r. n.e. - wyjątkowo ciężkie oblężenie prowadzone do samego końca z racji podziału miasta na kilka obwarowanych części i zaciętości oblężonych w mieście Żydów. Fanatyczne walki w mieście dziwią nawet zatwardziałych w walkach Rzymian. Zdobycie Twierdzy Antonii w krótkim czasie wydaje siębyć dużym sukcesem inżynieryjnym sił Imperium. Ostateczna masakra i exodus Żydów z Palestyny po nieudnaym powstaniu.
Źródło: strategie.net.pl/viewtopic.php?t=4045